13 Aralık 2011 Salı

Hristiyanlıktaki Yılbaşı Adetini veya Noel'i Kutlamanın İslama Göre Hükmü Nedir ?

Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur.

Onlarla aynı gayeyi, aynı amacı paylaşmasa bile müslümanın onlara benzemesi özenmesi İbn Ömer'in Rasûlullah (s.a.)dan naklettiği delille haramdır.
"Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır." ( Ebu Davud, libas)
Amr b. Şuaybin babasından, onun da dedesinden yaptığı rivayete göre Rasulullah (s.a.) efendimiz.
"Bizden başkasına benzemeye çalışan, bizden değildir" (Tirmizi, istizan 7) buyururlar.
Dolayısıyla Yahudi ve Hıristiyanlar bizden olmadıklarına göre onlara benzemeye özenmemeliyiz.
Ebu Hüreyre’nin naklettiği bir hadiste Peygamber (s.a.) şu şekilde buyurur:
"Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeye özenmeyiniz." (Tirmizi, istizan 7, edep 41)

Din kitaplarında buyuruluyor ki:
Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.


Hz. Ömer bu meydanda müminlere şöyle tavsiyede bulunur:

"Müşriklerle sıkı ilişkiler içersine girmekten ve kiliselerindeyken yanlarına gitmekten sakinin."

Rivayetlere göre Hz. Ömer müslüman beldelerinde törenlerim açıktan yapmamalarını onlara şart koşmuştur. Müşriklere tören ve geleneklerini (başkalarını etkileyecek şekilde) açıktan icra etmeleri yasaklanmışken müslüman nasıl olur da onların yaptıklarını yapar? Diğer taraftan müslümanların onlara benzeme gayretleri, tören ve bayramların açıktan yapılması konusundaki onların arzu ve cesaretlerini arttırmıştır. Halbuki müşriklerin söz konuşu törenlerini alenen yürütmekten men edilişlerindeki sebep, bunların bozulmaya yol açabileceği, yani müslümanlar üzerinde kötü tesir bırakabileceği endişesinden kaynaklanmıştır. Çünkü bu tip adet ve gelenekler ya bir masiyet ya da bir küfrün sembolü mesabesindedir. Müslümansa bu hareketlerin tamamından men edilmiştir.

Yalnız Hıristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Mesela devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caiz olur. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır.

Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir. Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır.

6 yorum:

 1. çok güzel özetlemişsiniz teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. çok güzel yazmışsınız teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. "senin dinin sana, benim dinim bana" diyen bir Peygamber(sav)'in yolunda giden müslümanların, hangi ikrah şartıyla ve hangi protokolde noeli kutlaması caiz olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. size bir sual verebilirmiyim?

   Sil
  2. Noel nedir? Niçin kutluyorsuz? Üstelik hristianlar mantıksız bir şeyi kutluyorlar diye peygamber efendimiz(s.a.v) hakkinda yalnış düşünüyorsunuz. hakkına giriyor ve gunahını alıyorsunuz. caiz olmayan nedir sizce "yilbaşı gecesi,noel" kutluyorum diyip de geceni sabaha kadar barlarda içki içib çiplak kadinlarla eylenmekmi? yoksa zıp diyene kadar içib geceni sokaklarda uyuyup kalmakmi? zina-mı? Rabimizin bizler için seçdiyi elçisi peygamber efendimiz(s.a.v)islamı yaşayibda cehennemden kurtulmamiz için ne zorluklar def etmiş. Halbuki efendimizden öncede peygamberler gelmişdi incil,tevrat gelmisdi.Ama onlar yeterince insanlara çatdirilamadi degiştirdiler birtek Kurani Kerim degiştirilemedi. Neden? çünki efendimiz islamı tüm dunyada teblig etdi Rabbimizin izniyle islamida degistirib mahv etmelerine izin vermedi. Allahu tealanın tekliyini birliyini nece ki Rabbimiz efendimize Kurani kerimle anlatdi, efendimizde bizlere dogru yolla gitmemiz icin İslama tutunun dedi çünki hakk sahibi olan Rabbimizin huzuruna gidince etdiklerimiz emellere göre cevap verecegiz.bunun icin efendimiz ne buyurdu ey insanlar elinize,belinize ve dilinize sahip çıkın dedi.Sizce peygamber efendimizin (s.a.v) yolunla gitmek yalnış,hristianlarmi dogru? kiliselerde rabbimize diyilde Ata,ogul,ruh namine (estagfirullah) diye dua etmekmi dogru olan? halbuki atanida oguluda ruhuda yaradan Rabbimizdir.belkide harif sehvim olabilir çünki ben bir azeriyim.Ama sözlerimin dogru olduguna eminim. Üstelik Rabbim size iman,hidayet nasib etsin inşallah.

   Sil
 4. haci soylede bi olay var gunahin cok oldugu zaman sen sevap in gayret gosteriyosan mesala ogun kuran okumak gibi ecri daha buyukmus ole duydum

  YanıtlaSil