8 Mart 2012 Perşembe

Veda Hutbesi'nde Kadın Hakları

Dünyada ilk defa 632′de Hz.Muhammed’(s.a.v) Veda hutbesinde “kadın haklarını” dile getirmiştir.

"Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir." (Veda Hutbesi'nden.)

Konu ile ilgili bazı hadisler;


Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum. Vasiyyetimi tutunuz. Zira onlar sizin idarenize ve himâyenize verilmişlerdir.(Riyazü's Salihin)

"Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!" [Müslim]

"Mümin bir koca, mümin hanımına bu buğzetmesin.onun bir huyunu beğenmezse de, başka bir huyundan hoşlanabilir." (müslim)4 yorum:

  1. Allah (c.c.) Razı olsun İnşAllah...

    YanıtlaSil
  2. Amin. Allah sizlerden de razı olsun. Selam ve dua ile.

    YanıtlaSil
  3. Hocam Erkekler kadınların yataklarını çiğnerler ise kadınları da erkeklerini dövebilir mi?

    YanıtlaSil